Njegove reči imale su i drugi cilj. Postavljajući pitanje: »Kad dođe dakle gospodar od vinograda šta će učiniti vinogradarima onim?« Hristos je hteo da fariseji odgovore onako kako su odgovorili. Hteo je da osude sami sebe. Njegove opomene, koje ih nisu pokrenule na pokajanje, zapečatiće njihovu sudbinu, pa je želeo da uvide da su sami navukli propast na sebe. Hteo je da im pokaže Božju pravdu povlačenjem njihovih prednosti kao naroda, što je već otpočelo i što će se završiti ne samo uništenjem njihovog Hrama i grada, već i rasejavanjem naroda.
Slušaoci su shvatili opomenu. Ali uprkos osudi koju su sami sebi izrekli, sveštenici i poglavari bili su spremni da upotpune sliku rekavši: »Ovo je našljednik; hodite da ga ubijemo.« »I gledahu da ga uhvate, ali se pobojaše naroda«, jer su narodni osećaji bili na Hristovoj strani.
Navodeći proročanstvo odbačenom kamenu, Hristos se osvrnuo na jedan stvarni događaj iz istorije Izrailja. Događaj je bio u vezi sa zidanjem prvoga Hrama. Iako je imao posebnu primenu u vreme prvog Hristovog dolaska, i s posebnom snagom trebao uticati na Jevreje, on sadrži pouku i za nas. Kad se podizao Solomunov hram, ogromno kamenje za zidove i temelj bilo je u kamenolomu potpuno pripremljeno. Nakon dopremanja na gradilište na njemu se nije smelo upotrebiti nijedno oruđe; radnici su ga postavljali na određeno mesto. Za potrebe temelja dopremljen je jedan kamen neuobičajene veličine i naročitog oblika, ali radnici nisu mogli naći mesto za njega, pa ga nisu prihvatili. Bio im je stalna smetnja dok je neupotrebljen ležao na njihovom putu. Dugo je ostao odbačen kamen. Međutim, kad su graditelji došli do postavljanja ugla, dugo su tražili ne bi li našli kamen dovoljno velik i jak i odgovarajućeg oblika da zauzme to posebno mesto i ponese veliki teret koji bi počivao na njemu. Ako načine nepravilan izbor za ovo važno mesto, sigurnost cele zgrade biće ugrožena. Oni moraju naći kamen koji će moći odoleti uticaju Sunca, mraza i bure. Nekoliko kamenova bilo je odabrano u različito vreme, ali pod pritiskom ogromnog tereta oni su se razlomili na deliće. Drugi nisu mogli izdržati ispit naglih vremenskih promena. Napokon, pažnju je privukao kamen koji je tako dugo bio odbačen. Izložen je bio vazduhu, Suncu i oluji ne pokazujući ni najmanju pukotinu. Neimari su ispitali ovaj kamen. Izdržao je sva ispitivanja osim jednog. Odlučili su ga prihvatiti za ugaoni kamen ako može podneti probu velikog pritiska. Ispit je izvršen. Kamen je prihvaćen, donesen na određeno mesto na kome se pokazalo da savršeno odgovara. U proročkom viđenju Isaiji je pokazano da je ovaj kamen bio znamenje Hrista. On kaže:
»Gospoda nad vojskama svetite; i on neka vam je strah i bojazan. I biće vam svetinja, a kamen za spoticanje i stena za sablazan obema domovima Izrailjevim, zamka i mreža stanovnicima Jerusalimskim. I spotaknuće se mnogi i pašće i satrće se, zaplešće se i uhvatiće se.« Poveden u proročkom viđenju do prvog dolaska, prorok je video da će Hristos podnositi ispite i probe, koji su simbolično predstavljeni postupkom s glavnim ugaonim kamenom u Solomunovom hramu. »Zato ovako veli Gospod Gospod: evo, ja mećem u Sionu kamen, kamen izabran, kamen od ugla, skupocen, temelj tvrd; ko veruje, neće se plašiti.« (Isaija 8,13–15; 28,16)
U beskonačnoj mudrosti, Bog bira kamen temeljac i sam ga postavlja. On ga naziva »Temeljem tvrdim.« ceo svet može staviti na njega svoje terete i tuge, on može sve izdržati. Na njemu se može potpuno sigurno zidati. Hristos je »kamen izabran«. One koji se uzdaju u Njega On neće nikada razočarati. Podneo je svaku probu. On je izdržao pritisak Adamove krivice i krivicu njegovog potomstva i izašao više nego pobednik nad silama zla. U Hristu je grešno srce našlo olakšanje. On je siguran temelj. Svi kojima je Hristos pouzdanje počivaju u savršenoj sigurnosti.
U Isaijinom proročanstvu Hristos je proglašen sigurnim temeljem i kamenom spoticanja. Apostol Pavle pišući po nadahnuću Svetoga Duha jasno pokazuje kome je Hristos kamen temeljac a kome stena sablazni:
»Jer okusiste da je blag Gospod. Kad dođete k njemu, kao kamenu živu, koje, istina, od ljudi odbačen, ali od Boga izabran i pribran: I vi kao živo kamenje zidajte se u kuću duhovnu i sveštenstvo sveto, da se prinose prinosi duhovni, koji su Bogu povoljni, kroz Isusa Hrista. Jer u pismu stoji napisano: evo mećem u Sionu kamen ugaoni izbrani i skupoceni; i ko njega veruje ne će se postideti. Vama dakle koji verujete čast je; a onima koji se protive kamen koji odbaciše zidari, on posta glava od ugla, i kamen spoticanja, i stena sablazni; na koji se spotiču koji se protive reči, na što su i određeni.« (1. Petrova 2,3–8) (nastavlja se)