I posta rat na Nebu. (Otkrivenje 12,7)
Biblija sama sebe tumači. Pismo se mora upoređivati s Pismom. Onaj ko proučava Bibliju mora da nauči da je posmatra kao celinu, i uoči međusobni odnos njenih delova. On treba da se upozna s njenom velikom, središnjom temom, s Božjom prvobitnom namerom sa svetom nastankom velike borbe i s delom spasenja. Treba da razume prirodu dva načela koja se bore za prevlast, i nauči da prati njihovo delovanje u istorijskim i proročkim izveštajima sve do velikog završetka. Treba da sagleda kako ova velika borba prožima svaki stepen ljudskog iskustva; kako i on lično u svom životnom delu otkriva ili jednu ili drugu od ove dve suprotne pobude; i kako, želeo to ili ne, čak i sada odlučuje na čijoj će se strani naći u ovom sukobu.
Svaki deo Biblije nastao je božanskim nadahnućem i služi na korist. Starom zavetu treba posvetiti istu pažnju kao i Novome. Dok proučavamo Stari zavet, pronaći ćemo žive izvore koji izbijaju tamo gde nemarni čitalac vidi samo pustinju.
Knjiga Otkrivenja, povezana s Knjigom proroka Danila, zahteva posebno proučavanje. Neka svaki bogobojazni učitelj razmišlja kako će najjasnije shvatiti i objasniti Jevanđelje koje je Spasitelj došao da lično objavi svom sluzi Jovanu „otkrivenje Isusa Hrista, koje dade njemu Bog, da pokaže slugama svojim šta će skoro biti“ (Otkrivenje 1,1). Prilikom proučavanja Otkrivenja niko ne treba da se obeshrabri što su njegovi simboli naizgled tajanstveni. „Ako li kome od vas nedostaje premudrosti, neka ište u Boga koji daje svakome bez razlike i ne kori nikoga.“ (Jakov 1,5)
„Blago onome koji čita i onima koji slušaju reči proroštva, i drže što je napisano u njemu; jer je vreme blizu.“ (Otkrivenje 1,3)
Kada se probudi istinska ljubav prema Bibliji, i kada onaj koji je proučava počne da shvata prostranost njenih polja i dragocenost njenih blaga, poželeće da iskoristi svaku mogućnost da se upozna s Božjom Reči. Proučavanje Biblije tada neće biti ograničeno nekim posebnim vremenom ili mestom. Stalno proučavanje je jedno od najboljih sredstava za negovanje ljubavi prema Pismu. (Vaspitanje, str. 190.191. original)