Jer gdje je vaše blago ondje će biti i srce vaše. (Luka 12,34)
O, koliko je novca potrošeno za nekorisne predmete u kući, za čipke i raskošne haljine, za slatkiše i drugo što nam nije potrebno! Roditelji, učite svoju decu da nije ispravno trošiti Božji novac za lična uživanja… Podstaknite ih da sačuvaju svoj dinar, kad god je to moguće da bi ga upotrebili u evanđeoskom delu. Vežbanjem u samoodricanju, ona će steći bogato iskustvo i takve pouke će ih zaštititi od sticanja navika neumerenosti.
Deca mogu naučiti da pokažu svoju ljubav prema Hristu ako ne nabavljaju nepotrebne sitnice, za koje dosta novaca prođe kroz njihove prste. Ovo treba učiniti u svakoj porodici. Za to je potreban takt i metod, ali to će biti najbolje vaspitanje koje deca mogu dobiti. Kad bi sva mala deca prinela svoje darove Gospodu, njihovi darovi bili bi slični potočićima, koji sjedinjeni prerastaju u reku.
Na polici ili na nekom sigurnom, vidljivom mestu držite malu kutiju u koju deca mogu stavljati svoje darove za Gospoda… Tako se ona mogu vaspitati za Boga.
Ne samo da Gospod desetak smatra svojim, nego nam kaže kako da ga i sačuvamo za Njega. On kaže: „Poštuj Gospoda imanjem svojim i prvinama od svega dohotka svojega.“ (Priče 3,9) Ovde se ne kaže da svoja sredstva potrošimo za sebe, a ostatak donesemo Gospodu, iako je desetak već odvojen. Odvojimo prvo ono što je Božje. Uputstvo koje nam je Sveti Duh dao preko apostola Pavla o našim darovima predstavlja načelo, koje se odnosi i na desetkovanje: „Svakog prvog dana u nedelji neka svaki od vas ostavlja kod sebe i skuplja koliko može.“ (1. Korinćanima 16,2) Ovo obuhvata roditelje i decu…
Najbolje zaveštanje koje roditelji mogu predati svojoj deci je poznavanje korisnog rada i primer života obeleženog nesebičnim dobročinstvom. Takvim životom oni pokazuju pravu vrednost novca, ceneći ga samo po dobru koje on postiže u zadovoljavanju njihovih potreba i potreba drugih, kao i za napredak Božjeg dela. (Temelji srećnog doma str. 388-390. original)