Boga se boj, i zapovijesti Njegove drži, jer to je sve čovjeku. (Knjiga propovednikova 12,13)
Celokupna čovekova dužnost određena je u Bibliji. Solomun kaže: „Boga se boj i zapovesti Njegove drži, jer to je sva čovekova dužnost.“ Božja volja otkrivena je u Njegovoj pisanoj Reči, i to predstavlja osnovno znanje. Ljudska mudrost, poznavanje jezika različitih naroda, predstavlja pomoč u misionskom radu. Razumevanje običaja naroda, mesta i vremena zbivanja određenih događaja, praktično je znanje, zato što pomaže pri razjašnjavanju biblijskih ličnosti i u iznošenju siline Hristovih pouka, ali nije nužno poznavati te pojedinosti. Putnik može da pronađe stazu predviđenu da njome idu otkupljeni, i neće biti pronađen izgovor za one koji ginu zbog neshvatanja Pisma.
U Bibliji je svako važno načelo objavljeno, svaka dužnost pojašnjena, svaka obaveza jasna. Celokupnu čovekovu dužnost Spasitelj je sažeo sledećim rečima: „Ljubi Gospoda Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svom misli svojom… Ljubi bližnjega svojega kao samoga sebe.“ (Matej 22,37.39) Plan spasenja je jasno opisan u Reči. Dar večnog života je obećan pod uslovom da čovek gaji spasonosnu veru u Hrista. Privlačna sila Svetog Duha istaknuta je kao bitan činilac u delu našeg spasenja. Nagrada obećana vernima i kazna određena grešnima iznete su u jasnim crtama. Biblija sadrži nauku o spasenju za sve one koji će čuti Hristove reči i poslušati ih.
Apostol kaže: „Sve je Pismo od Boga dano, i korisno za učenje, za karanje, za popravljanje, za poučavanje u pravdi, da bude savršen čovek Božij, za svako dobro delo pripravljen.“ (2. Timotiju 3,16.17) Biblija je sama svoj tumač. Jedan tekst pokazaće se kao ključ koji će otključati druge tekstove, i na taj način svetlost će osvetliti skriveno značenje Reči. Upoređivanjem različitih tekstova koji se bave istom temom, sagledavanjem njihovog odnosa sa svake strane, pravo značenje Pisma postaće očigledno…
Gospod Bog, Stvoritelj svetova, dao je jevanđelje svetu po beskonačnoj ceni. (Fundamentals of Christian Education, str. 186-188)